7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center'da açıldı.

7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center'da açıldı.

7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center'da açıldı.

Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteği ile Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen, 7. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center'da açıldı. TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN açılışa konuşmacı olarak katıldı. Habip Asan konuşmasıında 2015 yılında TPE'nin öncülüğünde Türkiye Coğrafi İşaretler Strateji Belgesini Yüksek Planlama Kurulu'ndan geçirerek, yürürlüğe koyduklarını anımsattı. 

Söz konusu belgede coğrafi işaretlerin tanıtılması, pazarlanması ve denetimlerin artırılması, özel sektörle iş birliği ile pek çok eylemin yer aldığını belirten Prof. ASAN, bir diğer önemli çalışmanın da şu anda Meclis'in gündeminde olan Sınai Mülkiyet Yasa Tasarısı olduğunu bildirdi.

Coğrafi işaretlerle ilgili de çok önemli düzenlemeler öngördüklerini ifade eden Prof. ASAN, şu bilgileri verdi:

"Coğrafi işaretlerin tescilindeki mağduriyetlerin tamamını ortadan kaldırıyoruz. Yaklaşık 8-10 bin liraya yapılabilen tescil ücretlerini kaldırıyoruz. Denetim sistemini etkinleştiriyoruz. Coğrafi işaretlerde amblem kullanımı zorunluluğu getiriyoruz. Geleneksel ürünlere coğrafi işaretlerin dışında da koruma getiriyoruz. TPE'de Coğrafi İşaretler Daire Başkanlığı kuruyoruz. Bu yeni birimle coğrafi işaretler alanında inşallah daha etkin, daha hızlı kararlar alabileceğiz."