Antep Yuvalaması Ve Antep Beyranı Coğrafi İşaret Başvurusu Kabul Edildi!

Antep Yuvalaması Ve Antep Beyranı Coğrafi İşaret Başvurusu Kabul Edildi!

Antep Yuvalaması Ve Antep Beyranı Coğrafi İşaret Başvurusu Kabul Edildi!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu'na tescili için başvurusu yapılan Antep Beyranı ve Antep Yuvalamasına coğrafi işaret başvurusu tescili onaylandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne tescil belgeleri takdim töreni gerçekleştirildi. Törene Türk Patent Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik de katıldı.

"Antepli kadınların emeği var"

Coğrafi işaret almanın ülke ekonomisine katkısı olduğunu ve bu tür çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Şahin "Bugün yerel mutfağımızın, medeniyetimizin, tarihimizin ve kültürümüzün sonunda çıkan iki önemli yemeğimiz var. Biz yaklaşık 1,5 yıl önce coğrafi işaret için başvurmuştuk, bugün ikisinin de tescilini alıyoruz. İkisinin de hikayesi var, Yuvalama bizim düğün yemeğimiz, pirinç unu, et suyu ve yoğurtla saatlerce yuvarlanarak yapılan Gaziantep'teki kadınların emeği olan bir yemek. Bu lezzeti dünyaya tanıtmak istiyoruz, bu coğrafi işaretleri alarak daha güzel bir şekilde tanıtım olacak. Şehir ve ülke ekonomisinde hedeflerimize ulaşmamızda da çok yardımcı olacak. Altınımız, madenimiz, petrolümüz yok belki ama büyük bir geçmişimiz, hazinemiz var ve bu altından petrolden daha kıymetli. Şimdi yuvalama ve beyranımıza tescil aldık ama sırada menengiç kahvemiz, Gaziantep lahmacunumuz ve yaklaşık 200 çeşit yemeğimizin tek tek tescilini alacağız" diye konuştu.