Patentte sınır yok !

Patentte sınır yok !


Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılan marka ve patent başvuruları hızla artarken, yumurta pişiren buzdolabından, tırnak boyama makinesine, simitmatikten, fincanda pişen Türk kahvesine ve yağmurluğa dönüşen çantaya kadar ilginç bazı buluşlar için de patent başvuruları yapıldı.
 
Türkiye, marka başvuru sayısında Avrupa birincisi olurken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Markayı alıp dolaba kilitlemeyin” dedi. Ergün, 2011’de yüzde 26 artan yerli patent başvurularının bu yılın altı aylık döneminde de yüzde 14 artış kaydederek 4 bin 202’ye çıktığını belirtti. Yabancı patent ve faydalı model başvuruları ise yüzde 19 artışla 3 bin 470’e ulaştı.
 
DOLABA KİLİTLEME 
Ergün, Türkiye’nin 120 bine yakın marka başvurusuyla Avrupa’da birinci sırayı aldığını ama markalaşmayı da başarması gerektiğini söyledi. Ergün, “Bize pazardaki marka lazım, dolaptaki değil. Marka bilincinde, markayı alıp dolaba kilitleme mantığı var bizde” dedi.
 
ÇOK İZLENEN DİZİLER DE MARKALARINI TESCİL ETTİRDİ
Sevilen diziler ve ünlü isimler de marka tescili için başvuruda bulundular. Suskunlar, Kuzey Güney, Hayat Devam Ediyor, Seksenler dizilerinin tescil işlemleri devam ediyor. Muhteşem Yüzyıl ve Yalan Dünya dizilerinin tescil işlemi ise tamamlandı.
 
Ahmet Kaya isminin de aynı şekilde tescil işlemi tamamlanırken, bu sene Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Can Bonomo’nun adının tescil işlemleri ise sürüyor.
 
Akkuş şeker fasulyesi, Bayramiç beyazı, Nizip zeytinyağı coğrafi işaret tescili işlemi de yapıldı.